Joga Nekem

A Jóga feladata az életerő legoptimálisabb felhasználása

Az ájurvéda India klasszikus orvostudománya. Kialakulása évezredeken keresztül történ, írott formában időszámításunk előtti 6-5.században jelent meg először szanszkrit nyelven.

Az ájurvéda szerint legfontosabb feladatunk az egészségünk fenntartása, a test és belső szervek folyamatos karbantartása és fiatalítása, valamint a vitalitás és életerő megőrzése. Az ájurvéda szerint mindezekkel nem csak a betegségek megelőzését érjük el, hanem önmagunk és a világ jobb megismerésére és megértésére is szert teszünk. Így érhetjük el, hogy önmagunkban és a világban is harmóniában éljünk.

Megtekintések: 213

Válaszoljon erre

Válasz erre a beszélgetésre

Az ájurvéda szerint a teremtett világban minden kapcsolatban van egymással

* az ember ugyanazon anyagból épül fel mint az univerzum
* minden ember egyensúlyi állapotban születik Ez az egyensúlyi állapot össze kapcsolja az egyént a közvetlen környezetének és az univerzumnak egyensúlyával.
* ez az egyensúlyi állapot az élet során felborulhat, fizikai, érzelmi és spirituális szinten, vagy ezek kombinációjával. Az egyensúly felborulása gyengíti a test működését és fogékonnyá tesz a betegségekre
* egészségünk megőrzésében fontos szerepet játszik a közvetlen környezetünkkel való helyes kapcsolat (táplálék, lelki "táplálék", természethez való viszonyunk és hozzá való kapcsolódásunk, családunkhoz és más emberekkel való kapcsolatunk, stb.)
* a betegség akkor alakul ki, ha az önmagunkkal és környezetünkkel való kapcsolatunk disszharmónikussá válik
Az ájurvéda az egészség fenntartását és a betegségek kezelését az egyén alkata alapján határozza meg. A személyes alkat mutatja meg az általános egészségi állapotot, betegségekre való hajlamot és a betegségből való gyógyulást módját
Az ájurvéda tudományát hagyományosan nyolc fő ágra osztják:

1. kája-csikitsza: belgyógyászat
2. sálakja-tantra: fül-orr-gégészet, szemészet
3. viságara-vairódha tantra: toxikológia
4. bálaroga-csikitsza: gyermekgyógyászat, nőgyógyászat, szülészet
5. sálja-csikitsza: sebészet
6. bhúta-vidjá: mikroorganizmusok és finomfizikai lények okozta betegségek tana (pszichiátria)
7. vádzsíkarana: szaporodástan
8. raszájana: fiatalítás, egészségmegőrzés
Mivel az ájurvéda egy holisztikus rendszer, ezért az élőlény vagy élet fogalma alatt nem csupán a testet érti. A védikus megfogalmazás szerint az áju négy elv összességére és szerves, kölcsönös kapcsolatára utal. Ezek a következők:

Átmá - lélek, vagyis az isteni szikra, amely a tudat forrása a testben és a tényleges önvalónk. A többi alkotóelem csupán egy anyagi burkot képez a lélek körül.

Manasz - az elme, amely a pszichés működések, vagyis a gondolkodás, érzés, akarat végrehajtásának és az emlékek tárolásának színtere.

Indriják - az erzékszervek (a hallás, látás, szaglás, ízlelés, tapintás, valamint a beszéd, járás, munkavégzés, szaporodás és ürítés érzékszervei)

Saríra - a fizikai test, amely öt őselemből áll: föld, víz, tűz, levegő, éter.

Hozzászólás a beszélgetéshez

RSS

Yoga Vidya

Betöltés... Hírcsatorna betöltése

Swami Sivananda


"Szolgálj, szeress, adakozz, tisztulj, meditálj, valósítsd meg Önmagad, légy jó, tégy jót!"

(Swami Sivananda)

© 2025   Created by Sukadev Bretz.   Működteti:

Jelentse észrevételét  |  Használati feltételek